VQ: Vector Quantization

Vector Quantization - چندی سازی برداری

تکنیک های متفاوتی برای فشرده سازی تصاویر وجود دارد و از این میان چندی سازی برداری نخستین بار در سال 1984 اریه شد. یک راهبرد برای فشرده سازی تصاویر است. که کوانتیزرها میزان اتلاف را تعیین می کنند. چندی سازی برداری یک روش پراتلاف می باشد.

اگر بلوک هایی از ورودی با هم کوانتیزه شوند به آن چندی سازی برداری می گویند. در چندی سازی برداری تصاویر، ساده ترین راهبرد برای پردازش بخشهای تصویر، تقسیم تصویر ورودی در رمزگذار به بلوکها یا بردارهای مستطیلی، غیر همپوشانی، چسبیده و کوچک از پیکسلها است که هر کدام جداگانه کوانتیزه شود.

ابعاد بردار مساوی تعداد پیکسل های هر بلوک است. بعد از تقسیم عکس به بلوک هایی، در هر بلوک بهترین نماینده انتخاب می شود و بعنوان نماینده در کتاب کد ذخیره می شود. این کتاب کد برای گیرنده ارسال می شود. و بعد از رمز گشایی عکس مورد نظر به نایش در می آید

 

نمونه های بدست آمده از خروجی منبع درون بردار k بعدی دسته بندی می شوند، این بردار در حقیقت ورودی فرآیند چندی سازی برداری را تشکیل می دهد. مولفه اصلی VQ یک کتاب کد بوده که شامل بردارهای نماینده با عنوان بردارهای کد است

به منظور یافتن مشابه ترین و نزدیک ترین بردار کد به بردار ورودی، کتاب کد بر اساس معیار خطای انحراف جستجو می شود. شاخص بردار کد برای گیرنده ارسال می شود. گیرنده به یک جدول جستجو ساده نیازمند است، شاخص دریافت شده جهت تولید مجدد یا تکثیر بردارکد تقریبا شبیه بردار ورودی دربر گیرنده Kنمونه مورد استفاده قرار می گیرد.

الگوریتم های مختلفی برای بدست آوردن کتاب کد بهینه استفاده شده است. تهیه کتاب کد مناسب بر کیفیت عکس فشرده شده تاثیر مستقیمی دارد. در این میان الگوریتم های خوشه بندی بیشترین استفاده را داشته اند. یکی از الگوریتم های خوشه بندی معروف K-means  می باشد.

 

 

 

 

 

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)